Pięć lat pod żaglami „Sterny”

Dokładnie pięć lat temu ciałem stał się pomysł reaktywacji klubowego żeglarstwa w Skarżysku-Kamiennej pod nowym szyldem Towarzystwa Żeglarskiego „Sterna”. Świętując ten mały jubileusz warto w kilku słowach  podsumować dotychczasową działalność, gdyż  działo się sporo przez ten czas.

Początki działalności nie były łatwe, gdyż zaczynaliśmy bez jakiegokolwiek zaplecza sprzętowego, jednak z pomocą przyszli kolejni klubowicze udostępniając nam swoje jachty do realizacji pierwszych inicjatyw. W ten oto sposób przeprowadziliśmy dwie edycje Akademii Żeglarskiej dla dzieci, szkolenia na patent żeglarza jachtowego i warsztaty żeglarskie. Za sprawą rodzinnych pikników TSK Sailing do naszego nasze miasto odwiedziła rzesza żeglarzy z różnych części kraju by konkurować w regatach.

Wraz z rozwojem działalności do naszej floty trafiały kolejne jednostki armatorskie i pierwsza klubowa łódź „Kapitan Bernas”. Obecnie nasze grono zrzesza już 6 jachtów.

Prócz działalności lokalnej zrealizowaliśmy wspólnie wiele rejsów morskich

 i śródlądowych. Po 60-ciu latach żeglarze ze Skarżyska wrócili na pokład słynnego żaglowca STS ” Generał Zaruski”, rejsy którym stały się stałym punktem naszej działalności podobnie jak flotyllowy rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

 Z biegiem lat  szeregi  Sterny wstępowali i opuszczali kolejni klubowicze, a obecnie w naszych szeregach jest blisko 50 osób z całego kraju.

Rozpoczynając kolejne lata działalności pragniemy podziękować wszystkim osobom, które przez minione lata wspierały nas na różne sposoby i dopingowały do rozwoju. 

 

Leave a Reply