Operacja Generał Zaruski 1958-2018

Rok 2018 będzie bardzo szczególny w naszej działalności za sprawą inicjatywy, którą postanowiliśmy zrealizować aby przypomnieć o tradycjach żeglarskich naszego miasta.

Dokładnie po 60-ciu latach dzięki współpracy, którą nawiązaliśmy  z miastem Gdańsk i Gdańskim Ośrodkiem Sportu, skarżyszczanie znów staną załogą żaglowca „Generał Zaruski”.  Na tej właśnie jednostce w 1958 roku członkowie Klubu Morskiego LPŻ w Skarżysku-Kamiennej zorganizowali rejs do Brukseli. Postanowiliśmy choćby symbolicznie nawiązać do tego wydarzenia i dzięki uprzejmości właściciela  oraz armatora  tym razem członkowie i miłośnicy skarżyskiej „Sterny” wyruszą w rejs pełnomorski na pokładzie „Generała Zaruskiego”.  

Prócz wątku jubileuszowego tegoroczna wyprawa będzie także mieć charakter szkoleniowy, a że żaglowiec z założenia nie posiada nowinek technicznych i  udogodnień każdy z uczestników przejdzie prawdziwą szkołę pracy na pokładzie.

Sam żaglowiec to blisko 80-cio letnia klasyczna konstrukcja, która powstała w Szwecji z inicjatywy swojego imiennika Generała Mariusza Zaruskiego głownie z myślą o edukacji morskiej młodzieży i jest jedną z najstarszych czynnych jednostek pływających obecnie pod banderą Polski. Obecnym właścicielem jest miasto Gdańsk, które w 2008r. odkupiło zaniedbany żaglowiec ratując go od zniszczenia i przywróciło dawny blask zachowując jednocześnie klasyczną formę żaglowca.

Leave a Reply